Проект. Що це таке? Для чого потрібен?

Проект. Що це таке? Для чого потрібен?

Для чого потрібен проект.

Одні з найперших питань, які виникають після прийняття рішення розпочати будівництво, ремонт чи реконструкцію – «Чи потрібна проектна документація, який її склад, що це взагалі таке і чи можна на ній заощадити? Чи потрібні взагалі проектанти, чи достатньо знайти досвідчених будівельників?..»

Проект – це комплект документів зі всією необхідною інформацією для проведення всіх стадій будівельно-монтажних робіт, від загальнобудівельних – до введення в експлуатацію.

Треба враховувати, що будь-який об’єкт архітектури – це доволі складна інженерно-технічна споруда, котра окрім архітектурних рішень, має бути достатньо безпечною, функціональною та виправданою з економічної точки зору.

Розглянемо всі ці аспекти на прикладі будівництва заміського будинку:

 

  1. Будинок має бути зручним, функціональним і, звісно ж, красивим. Засади цього закладаються в розділі АР (архітектурні рішення).
  1. Внутрішній простір будинку має враховувати естетичні смаки господаря, відображати його внутрішній світ. Ці задачі має вирішити розділ АІ (інтер’єри).
  1. Всі вузли та конструкції будинку мають бути стійкими та безпечними. Розділ КР (конструктивні рішення).
  1. Будинок потрібно розмістити на ділянці та зробити благоустрій прилеглої території. Розділ ГП (Генеральний план).
  1. Жоден сучасний будинок не обійдеться без інженерного забезпечення: водопостачання та каналізація (розділ ВК); опалення, вентиляція та кондиціонування повітря (розділ ОВ); електрифікація (розділ ЕО).

Це тільки стислий перелік розділів робочого проекту для будівництва. Більш докладно основні вимоги до складу та оформлення проектної документації викладені в ДБН

Але навіть при такому скороченому об’ємі проекту стає зрозумілим, що над одним проектом працює велика кількість спеціалістів. Звичайно, для досягнення задовільного результату цю роботу необхідно координувати. Цим займається головний архітектор проекту (на промислових об’єктах цю роль виконує головний інженер проекту).

Введення стадійності в розробці проектної документації дозволяє уникнути плутанини та накладок при веденні робіт, де кожна стадія підлягає погодженню та детальному вивченню. Таким чином, робота над проектом ведеться поетапно від загальних питань до деталей.

Подібний підхід дозволяє звести кількість помилок до мінімуму і дозволяє врахувати всі необхідні нюанси при веденні проектних робіт, що напряму впливає на якість будівництва об’єкта.

Перша стадія – це концепція. Вона дає загальне уявлення про архітектурно-композиційне та планувальне рішення будівлі, яку планується збудувати.

Друга стадія – це ескізний проект. Ескізний проект призначений для більш детальнішого розгляду та оцінки архітектурно-планувальних і конструктивних рішень, питань інженерного обладнання та організації будівництва, його кошторисної вартості та основних техніко-економічних показників.

Третя стадія – це робоча документація. Повністю характеризує намічену до будівництва будівлю, вміщає в собі всю необхідну інформацію для проведення будівельно-монтажних та оздоблювальних робіт, комплектації об’єкта обладнанням, меблями та аксесуарами.

Всі проектні рішення повинні відповідати діючому законодавству.

Нащо проходити всі ці стадії проектування, адже можна обмежитися лише концепцією чи ескізом? Справа в тому, що при індивідуальному будівництві не існує стандартних рішень і в кожному окремому випадку архітектор повинен запропонувати саме те рішення, котре підходить саме тут і зараз. Це можливо лише при детальній проробці проекту, тому ескізних креслень для будівельника явно не достатньо. На практиці вихід на будівництво з ескізним проектом призводить до народної творчості будівельників та повне нерозуміння замовником сутності процесів, що відбуваються. Але при цьому необхідно розуміти, що задача  будівельника втілювати у життя те, що зображено на кресленнях, а не вирішувати вузли та конструкції «по місцю». В результаті вартість та строки проведення будівельних робіт значно зростають, а якість незмінно падає. А якщо додати бажання заощадити не тільки на проектній документації, але й на будівельниках, що автоматично відобразиться на зниженні кваліфікації останніх, то результат будівництва уявляється взагалі досить сумним. На жаль прикладів такого підходу до справи в наш час дуже багато.

В будівництві, як і в будь-якій іншій справі, принцип «сім раз відмір, один раз відріж» дуже виправданий. Особливо це стає очевидним, якщо прийняти до уваги вартість проведення будівельних робіт.

В довершення, наголошу на тому, що вартість повного комплекту проектної документації складає 3-7% від вартості будівництва, в той час, як помилки при організації будівельного процесу, та перерозхід матеріалів можуть збільшити Ваші витрати удвічі.

Проект потрібен для грамотного втілення в життя Ваших задумів та побажань в сфері архітектури та будівництва.

Практично всі їздять на автотранспорті, але тільки одиниці намагаються вигадати та зібрати авто власноруч. Натомість дуже багато людей до сих пір намагаються самостійно запроектувати і побудувати свою оселю, і це при тому, що в автотранспорті люди проводять невелику частину свого часу, а будуються, розраховуючи на експлуатацію принаймні декількома поколіннями...

 

Menu

Contacts

Mob. Phone:

+38 (093) 533-9-555

+38 (068) 55-2-55-02

Fax:

+38 (032) 22-44-7-24

e-mail:

RUSLAN@LUP.IN.ua

Postal Adress:

79000, Ukraine, Lviv,

Volodymyra Velykogo Str., 7-a, office 93-a

 

Украинский портАл Безкоштовний каталог сайтів